Girdi Kontrol Lab. & Ham Madde Analizi

Topbaş Group Şirketleri, üretilecek ürün sınıf ve çeşitliliğine bağlı olarak Ham Çelik Mil, Çelik Kangal, Rulo Sac ve levha metal bloklara farklı özelliklerde pek çok metal ham maddeyle çalışmaktadır. Yüksek kalite standartları ve müşteri beklentilerini en doğru şekilde karşılayabilmenin yolu daha en başında uygun hammaddeyi bulabilmek; bu hammaddeyi gerek kimyasal gerekse de mekanik testleri ile doğru analiz edebilmektir.

Üretim

Hammaddeler yüzey işlem (tavlama, fosfat kaplama ve haddeleme) prosesleri gerçekleştikten sonra Zimaş'ta makara ve burç haline getirilirler.Özel imalatlar için sıcak dövme ve plazma kesim prosesleri uygulanır. Rulo sac tabaka saclar haddeleme dilme preslerde şekillendirilerek bakla haline getirilir. bakla makara veimler ısıl işleme sertleştirme amacıyla gönderilir.

Isıl İşlem

Isıl işlemde, Kamera Tip Ipsen, Sürekli Tip Aichelin, Akışkan Yataklı Tip, Döner Tip ve Sürekli Sertleştirme ve Meneviş Fırını gibi atmosfer kontrollü çeşitli fırınlarda farklı proseslerden geçirilerek istenen yapı ve sertlik derecesine göre sertleştirilir ve sonrasında meneviş işlemi uygulanır. Başlıca ısıl işlem uygulamaları Vakum altında Nitrasyon, Sementasyon, İzotermik Tavlama, Islah ve Meneviş, Gerilim Giderme vb. şeklindedir. Isıl işlem koşulları ve parçaların teknik özellikleri, laboratuarda sürekli izlenmekte ve kontrol altında tutulmaktadır.

Montaj

Isıl işlemi gerçekleştirilen bakla,makara ve pimler öncelikli olarak yarı mamül deposunda depolanır yarı mamül deposundan gelen iş emriyle montaja uygun olan pim makara ve baklalar zimaşın tam otomatik montaj hattında bir araya getirilir.Daha sonra perçinleme işlemi gerçekleştirilierek paketlemesi yapılır

Kalıphane

Topbaş Group Şirketleri'nde Farklı üretim tiplerine farklı kalıphaneler ve kalıp üretim makine ekipmanları yer almaktadır. Kalıplar belirlenen kriterlere göre CNC Torna, CNC Freze, Dalma Erezyon, Tel Erezyon vb. makine parkında işlendikten sonra ısıl işleme tabi tutularak son şeklini alır. Kalıp sahip olduğu özelliğe göre kalıp arşivinde istiflenir. Zimaş’ın kalıp arşivinde 3500’ün üzerinde farklı zincir kalıbı bulunmaktadır.

Kontroller & Testler

Topbaş Group Şirketleri'nde ürünler ham maddeden yarı mamüle ve mamüle üretimin tüm aşamalarında farklı test ve kontrollerden geçmektedir. Kalite politikasına bağlı olarak ham madde ve üretim aşamasında uyguladığı test ve kalite prosesleriyle müşterilerine kusursuz ürünü ve hizmeti sunmayı görev edinmiştir. Test ve Kontrollerimizin standart olanlarını kabaca sıralamak gerekirse:

Spektro Analiz, Balans Kontrolü, Mikro Yapı Analizi, Tane Boyutu Analizi, Yapı Fazlaları Kontrolü, Dekarbürizasyon, Sertlik Ölçme, CMM Üç Boyutlu Ölçme, Magnetic Particule Çatlak Kontrolü, Parça Mekanik Testleri Kopma Mukavemeti, Çekme Mukavemeti, Uzama vb.